İlimizi Türkiye’ye tanıtıyor

Şu an Elazığ´da Resim Öğretmeni olarak görev yapmakta olan Derya Avcı, bugüne kadar birçok duvar resim çalışmalarıyla adını ulusal arenada duyurmayı başardı. Tema olarak ilimizle özdeşleşen Muş Lalesi ve Telli Turnaları yoğunlukla çalışmalarına yansıtan Avcı, Van Yüzüncü Yıl Resim-İş Öğretmenliği Bölümü´nden mezun olduktan sonra mesleğini sanatsal boyuta taşımaya başladı.

Açmış olduğu sergiler ve yaptığı duvar çalışmalarının yanı sıra jüri üyesi olarak da birçok organizasyonda yer alan Avcı, 1999 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Karma Sokak Sergisi´nde çalışmalarını sergiledi. Bu sergilere 2000 ve 2001 yıllarında da katılan Avcı, yine 2001 yılında AhlatSokak Sergisi ile Muş Karma Sergilerini düzenledi. 2002 yılında Muş Lale Festivali Sergisi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Karma Sergisi ile karşımıza çıkan Avcı, 2008 yılında Perfetti Van-Miller Resim Yarışması´nda jüri üyeliği yaptı. Avcı; 2009 İstanbul EsenyurtSonnur Yalnızoğlu Okulu duvar resimleri, 2010 İstanbul BeylikdüzüBeylicum Karma Sergi, 2011 İstanbul Esenyurt Anasınıfı duvar resimleri, 2011 İstanbul Kültür Başkent projesinde Efsane Efsane İstanbul, 2011 İtalya CarpınettoRomano Şehrinde kültür ve sanat festivali resim performansı, 2013 Elazığ Ram duvar resimleri, 2014 Elazığ Beyyurdu Rehabilitasyon Merkezi duvar resimleri, 2015 Muş Vilayetler Anaokulu duvar resimleri 2015 Muş Telli TurnaProjesı farkındalık çalışması ve 2015 Elazığ Özel Kardelen Rehabilitasyon Merkezi tavan resimleri çalışmalarıyla da sanatını bir adım öteye taşımayı başardı.   Katalog Eserleri Avcı´nın düzenlenen organizasyon kapsamında hazırlanan il tanıtım kataloglarında 3 başlık altındaki çalışmaları yer aldı. Duvar üzerine akrilik olarak Şehirleşme´ çalışması, yine duvar ve kolon üzerine akrilik olarak Sazlıkta Turnalar´ ve duvar kolon üzerine akrilik olarak Muş Lalesi ve Turnalar´ çalışmaları kataloglarda sergilenmeye hak kazanırken Göç´ başlığı altında hazırladığı Şahmeran figürünün yer aldığı çalışmanın ise bir sonraki katalogda yer alması bekleniyor.

400´den Fazla Eser Yer Alacak Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER), 11. yılında sanatseverleri resim sergisinde buluşturmaya hazırlanıyor. 136 sanatçının 400´den fazla eserinin yer alacağı 5. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi ve Plastik Sanatlar 2016 sanat ödülleri ödül töreni, 15 Ocak 2016 saat 17.30´da gerçekleştirilecek. 15 Ocak 2016 Saat 14.00´te Anıtkabir tören alanında buluşup 14.30´da Atamızın Mozolesine SAKÜDER çelengi konulmasıyla başlayacak olan programda 15 Ocak günü saat 17.30´da ödül töreni düzenlenecek. 16 Ocak günü saat 19.00´da Hv. K. Komutanlığı Askeri Gazinoda yemekli resepsiyon verilecek.

Eser, Organizasyona İlişkin Açıklama Yaptı 15-24 Ocak tarihleri arasında açık olacak resim sergisi ve organizasyon kapsamındaki etkinliklere ilişkin bir açıklama yapan SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser: Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği´nin SAKÜDER Kuruluşun 11. Yılında düzenlemiş olduğu 5. Uluslararası Ankara Sanat Buluşması Resim Sergisi açılışı ve 2016 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri Ödül Töreni 15 Ocak 2016 Cuma günü 17.30´da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi´nde gerçekleşecektir. Sergi açılışı ve ödül törenimize T.C. 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Bürokrasiden üst düzey davetlilerin yanı sıra sivil toplum kuruluş başkanları, çeşitli belediye başkanları, sanatçılar ve sanatseverler özel davetlimizdir. SAKÜDER 2016 Kuruluşunun 11. Yılı Onur Ödülleri; Türk Tarih Profesörü Prof. Dr. İlber Ortaylı, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Pet Holding Yön. Kur. Baş. Yrd. Pınar Köksal´a, SAKÜDER 2016 Plastik Sanatlar Sanat Ödülleri; Prof. Dr. Erol Özden, Ressam M. Vural Yurdakul, Prof. Dr. Mehmet Özer, Ressam İbrahim Bayram´a, SAKÜDER 2016 Kuruluşunun 11. Yılı Özel Sanat Ödülleri; Ressam İnci Kansu, Ressam Gülseren Sönmez´e sergi açılışı öncesi düzenlenen ödül töreninde takdim edilecektir.

Sergide yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere 136 ressam sanatçının 400´den fazla eseri sergilenecektir. Sergide yer alan eserler Saküder Kültür Yayınları´ndan katalog kitap olarak yayınlandı. Kataloglar sergide yer alan ressam sanatçılara sergi açılışında 2´şer adet verilecek, aynı zamanda katalog kitaplar Türkiye geneli Milli Kütüphaneler, Üniversiteler ve okuma evlerine de kaynak kitap olarak gönderilecektir. Sergimiz 15 Ocak – 24 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara´da sanatseverlerin beğenisine açıktır dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar