Lale Festivali yapıldı

Korkut Kaymakamlığı ile Korkut Belediyesi tarafından üçüncü Lale Festivali düzenlendi. Festival davetlilerin lale tarlalarını gezmeleri ile başladı.

Geleneksel hale gelen Lale Festivaline; Korkut Kaymakamı Abdulgani Mağ, Muş Belediye Başkan Vekili Abdullah Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Lale tarlalarını gezen protokol üyeleri ile davetliler, ovayı kıpkırmızıya boyayan laleler arasında hatıra fotoğrafı çektirdiler. Protokol ve davetliler, daha sonra ilçe merkezinde Korkut Belediyesi ve Kaymakamlığı tarafından düzenlenen etkinliğe katıldılar.

Burada etkinliğin açılış konuşmasını yapan Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık: “Bugün Lale Festivalimizi kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ben her yıl festivalin ilçemizde kutlamasını geleneksel hale getirdim. Lalenin ana kaynağı Muş ilinin Korkut ilçesidir. Bu üçüncüsünü yaptığımız festivali, ülkemizdeki sorunlardan dolayı müzik, eğlence programın yüzde 90´nını yapmadık, yüzde 10´unu yapıyoruz. Bu yüzde 10 itibarı ile halkımız yine mutludur. Çok eğlenceli bir gün geçiriyoruz. Halkımız şu anda çok mutludur, ben herkese teşekkür ediyorum. Dostluğu, kardeşliği simgeleyen, figür olup doğanın cömertliği, ilçemizi bereketli topraklarında yetişen lalenin, sevgi selamı olsun. O temenniyi buradan tüm insanlığı seven insanlara yolluyorum” ifadelerini kullandı.

“Tarihi Değerimiz Laleler”

Lalelerin tarihi değerlerimiz olduğunu ifade eden Lale Festivali Koordinatörü Abdullah Gündoğdu: “Bundan sonraki festivalleri şehir merkezinde yapacağız. Tarihi değerimiz lalelerle yapacağımız bu muhteşem buluşmayı ilk etapta lale tarlasında buluşmayı tercih ettik. Vatandaşlarımızla tarla içerisinde bir araya geldik. Bundan sonraki programımız şehir merkezinde geçecektir” ifadelerini kulandı.

“Muş Ovası Tamamen Kırmızı”

Mayıs ayının gelmesi ile birlikte gelin gibi süslenen muş ovasını herkesin gelip görmesi gerektiğini vurgulayan İsmail Yıldız adlı vatandaş şunları söyledi: “Her yıl nisan ayının sonu mayıs ayının başlangıcında Muş Ovası tamamen kırmızı lalelere bürünür. Bugün de görüldüğü gibi karın kalkmasıyla hemen sonra Muş Ovası yeniden kırmızlara büründü lalelerin güzelliği ortaya çıktı. Bilindiği gibi laleler Osmanlı´dan bize gelmektedir. Lalelerin açmasıyla muhteşem güzellikler ortaya çıktı.  Bu festivali daha da geliştirerek her yıl düzenlemek istiyoruz. Muş Ovası yoğun kar yağışından sonra, bereketin ve yeniden doğuşun timsali olarak nisan yağmurlarıyla gelin gibi süslenir. Bu süslerin en kıymetlisi de Muş Lalesidir. Güzelliğin, zarafetin ve tutkulu bir aşkın sembolüdür lale. Ressamın tuvalinde çizdiği gibi, ova kırmızıya boyanır, dağlar yeşil ve beyaza ve yüreklerde açılmış laleler, güller uzar gider Muş Ovası´nın türküsünü söyler diller.”

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar