Muş Ovası büyülüyor

Nispeten soğuk geçse de geride bıraktığımız ilkbahar mevsimiyle birlikte canlanan Muş Ovası, rengarenk bitki örtüsüyle kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Koyu kırmızı gelincikler, yetişme alanı azalsa da namı dünyaya yayılmış Muş Laleleri, mavi tonuyla farklı bir güzelliğe bürünen papatyalar ve daha birçok doğal güzelliği içinde barındıran Muş Ovası, yaz sıcakları öncesi en renkli günlerini yaşıyor. Uzun geçen çetin kış mevsiminin ardından ilkbaharla birlikte canlanan ovanın rengarenk görüntüsü doğaseverleri adeta büyülüyor. Doğanın bu tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar doğa yürüyüşleri, piknik ve fotoğraf çekimleriyle hafta sonlarını değerlendiriyorlar. Geçtiğimiz yıllara göre azalan Muş Lalesi´ni bu kısa ömründe görmek için doğa gezisine çıkan vatandaşlar, şu sıralar ise doğanın diğer güzelliklerine şahit olmak için gerek ova kesimini gerekse daha yüksek rakımlı kesimleri tercih ediyorlar. 2500 metre yükseltiye sahip Üçevler bölgesi, Nemrut gibi yörelerin yanı sıra Murat Nehri kıyısı boyunca gezilebilecek birbirinden güzel doğal alanlar Ramazan ayı öncesi daha sık ziyaret ediliyor. Vatandaşlar, Ramazan ayı öncesi son hafta sonlarını da bu gezilerle geçirdikten sonra özellikle iftar için buraları tercih edecek gibi görünüyor.

“Ova Renkli Güzellikler Yansıtıyor”

Hala kar ve soğuk havanın etkili olduğu Kurtik bölgesinde doğa yürüyüşü yapan Nevzat Şirvan, arkadaşlarıyla birlikte her hafta sonu bu doğal güzelliklerin tadını çıkardıklarını ifade etti. Muş Ovası´nın en güzel zamanları olduğunu ifade eden Şirvan: “Şu anda Muş Ovası mevsimin en güzel günleridir. Dağda halen metrelerce kar var ama ova güzel ve renkli güzellikler yansıtıyor. Muş Ovası´nı görmeyenlerin bu mevsimde mutlaka gelip görmelerini bekliyoruz. Doğanın en güzel manzarası görmek istiyorlarsa Muş´a gelmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü Muş Ovası´nda doğanın en güzel mevsimi” şeklinde konuştu. Oktay Sarı adlı doğasever ise hafta sonlarının yanı sıra akşam mesai bitimi sonrası da Muş Ovası´nın tadını çıkarmaya çalıştığını söyledi. Genellikle ailecek düzenlenen pikniklerle zaman geçirdiklerini ifade eden Sarı: “Muş Ovası ilkbahar mevsimiyle birlikte canlandı. Gerçekten çok uzun bir kış geçirdik. Şimdi artık yaza girdik ve doğa bütün güzelliğiyle karşımızda. Ramazan ayı geldiği için artık sadece bu hafta sonu piknik yapabileceğiz ama iftar için yine bu güzel alanlara gelmek istiyoruz. Akşam iftar hazırlığı yapıp burada iftarımızı açmak inanılmaz güzel oluyor. Geçtiğimiz yıl birkaç defa böyle yaptık. Herkese tavsiye ediyorum. Ramazan ayı da olsa iftar için buralara gelip doğal güzellikler içinde oruçlarını açabilirler” dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar