Korkutta festival coşkusu

Korkut’un ilçe oluşunun 24. yıldönümü ve 1. Lale Festivali ilçede düzenlenen etkinliklerle coşku ile kutlandı.

Korkutta ilk defa 24. kuruluş yıldönümü ve 1. Lale Festivali düzenlendi. İlçe girişinde bulunan mera alanında düzenlenen festivale Vali Vekili Haluk Çakmak, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Korkut İlçe Kaymakamı Bekir Abacı, Varto Kaymakamı Tahir Şahin, Muş Defterdarı Mustafa Yumuşak, İlçe Belediye Başkanı Haşim Arık, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, İl Genel Meclis Üyeleri, Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri ile Korkut ve Hasköy ilçelerinden çok sayıda vatandaş katıldı.

Arık; Korkutta bir ilk gerçekleşti

Çadırların ve çeşitli stantların kurulduğu festivalin açılış konuşmasını yapan İlçe Belediye Başkanı Haşim Arık, Muşta ilk defa Korkut ilçesinde böyle bir etkinliğinin yapılmasının gurur verici olduğunu belirterek festivali geleneksel hale getireceklerini söyledi. Arık, Korkut ilçemiz Muşun en küçük ilçesidir. İlçemizde ilk kez böylesine kapsamlı bir etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlikler gelecek yıllarda daha kapsamlı ve güzel bir şekilde düzenlenecektir. Korkutu en iyi şekilde tanıtmak için ne gerekirse yapılacak dedi.

Kaymakam Abacı; Amacımız tanıtım

Festivalin anlam ve önemine değinen İlçe Kaymakamı Bekir Abacı, asıl amaçlarının ilçenin tarihini, doğa güzelliklerini ve Muş lalesini tanıtmak olduğunu belirtti. Festivale yoğun katılımın olmasından dolayı herkese teşekkür eden Abacı, 16ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hollanda Kralına gönderilen lalelerin ilk başta Hollandalıları ve kısa zaman içerisinde ise tüm Avrupalıları hayranlık içinde bıraktığını ifade etti.

Abacı, Muş Ovası yoğun kar yağışından sonra, bereketin ve yeniden doğuşun timsali olarak Nisan yağmurlarıyla yeni gelin gibi süslenir. Süslerin en kıymetlisi de Muş lalesidir. Güzelliğin, zarafetin ve tutkulu bir aşkın sembolüdür lale. Ressamın tuvalinde çizdiği gibi, ova kırmızıya boyanır, dağlar yeşil ve beyaza ve yüreklerde açılmış laleler, güller uzar gider Muş Ovasının türküsünü söyler diller şeklinde konuştu.

Yarışlar düzenlendi, katılımcılar halaylar çekip gönüllerince eğlendi

Festivalde 2 kategoride düzenlenen at yarışları katılımcıların ilgi odağı oldu. Yerli atlarla yapılan yarışmada ilk ikiye giren yarışmacılar altın ve kupa ile ödüllendirildi. İlçede okullarının hazırladığı skeç, halkoyunları gösterileri, çuval yarışı, ip çekme yarışı etkinliklerinden sonra Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halkoyunları gösterisi düzenlendi. İlçenin tarihi ve doğa güzelliklerinin yansıtıldığı fotoğraf sergisi, lale bahçesi gezintisi ile devam etti. Yapılan gösterilerden sonra canlı müzik eşliğinde katılımcılar halaylar çekerek doyasıya eğlenirken, etkinlikler düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve yemek ikramıyla son buldu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Benzer Yazılar