Vatandaşlar lale bahçelerine akın etti

Türkülere ve şiirlere konu olan Laleler, Muş ovasını adeta cennet bahçesine dönüştürdü.

Nisan ayının son haftası ile Mayıs ayının ilk haftasında Muş Ovasını kırmızı rengi süsleyen Muş lalesinin çıkması ile vatandaşlar lale bahçelerine akın ettiler.

Lale bahçeleri vatandaşlarla dolup taşıyor. Vatandaşların kimi ilk defa Muş lalesini gördüğünü bu kadar laleyi bir arada görmediklerini belirtirken, lale bahçesinden laleleri toplayan çocuklarda gördükleri manzara karşısında hayretlerini gizleyemediler.

Muş’ta öğretmen olarak görev yapan İnci Aydan, Muş’a yeni atandığını Muş lalesinin ismini duyduğunu ama bu kadar güzellikte Muş ovasında kırmızı halıyı andıran bir görünümü hiç düşünmediğini, gördüğüm manzara karşısında şaşırdım, sanki rüyadaymışım gibi oldum, gerçekten görülmeye değer bir manzara, karşıda Kurtik dağı tepelerindeki karlar, yeşil bir ova ve ovanın orta kemsinde Lale bahçeleri muhteşem bir manzara, bizde arkadaşlarla bu muhteşem görüntüyü ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekiyoruz dedi. Öğrenciler folklor kıyafetleri ile lale bahçelerinde hatıra fotoğrafı çektikten sonra topladıkları lalelerle evlerine döndüler. Ömrü 15-20 gün gibi çok kısa olan Muş Lalesini yaşatmak için Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğü sahası koruma altına alınarak en fazla Lale burada bulunurken, çevredeki tarlalarda soğandan çıkan lalelerle lalezarları meydana getirmiş. Lale tarlalarında kamera çekimi, fotoğraf çekenler Muş lalesinin Türkiye de yeterli tanıtımının yapılmadığını, Hollanda Lalesi ile tanınan bir ülke iken Muş’taki laleden Ülkemiz insanının haberi olmadığı belirtilerek var olan lale bahçelerinin korum alanına alınması ve bu tarlalarda nadas ekim yapılmaması gerektiğini dile getirdiler.Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar