Safaristanbul fotoğrafçıları tarihi ve doğal güzellikleri kareledi

İlimizde faaliyet gösteren Muş Fotoğrafçılık Tarih ve Kültür Derneği davetiyle ilimize gelen Safaristanbul Fotoğraf Topluluğu üyeleri, ilin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini kadraja aldılar.

Muş Fotoğrafçılık Tarih ve Kültür Derneği, ilin tanıtımı kapsamında anlamlı bir çalışmaya imza attı.

Bugüne kadar Muşa hiç gelmemiş olan Safaristanbul Fotoğraf Topluluğunun 24 üyesini Muşa davet eden ilimiz derneği, şehrin kültürel, tarihi ve doğal değerlerinin tanıtılmasına katkı sağladı. Davet üzerine ilimze gelen fotoğraf sanatçıları, il merkezinin yanı sıra Donatım, Kepenek, Özdilek ve Yukarı Yongalı (Çengili) köylerinde fotoğraf çekimi yaptılar. Özellikle namı Dünyada bilinen Muş Lalesini fotoğraflayan fotoğraf sanatçıları, bu fotoğrafları sergileyeceklerini ifade ettiler.

Muşun tanıtımına katkı sunmak amacıyla böyle bir organizasyona imza attıklarını ifade eden Muş Fotoğrafçılık Tarih ve Kültür Derneği Başkanı Kenan Demir, bu faaliyeti herhangi bir destek almadan gerçekleştirdiklerini ifade etti. Demir, organizasyonla ilgili açıklamasında: Öncelikle derneğimizi ilk kurduğumuz zaman derneğimizin amaç ve hedefleri arasında ilk sırada bulunan ilimizin tüm güzellikleri ile tarihi ve kültürel zenginliklerimizi ulusal ve uluslar alanda fotoğraflarla tanıtmaktır. Bu amaç doğrultusunda yaklaşık olarak 3 yıldır ülkemizin sayılı fotoğraf kulüpleri ile (Fotoğrafistanbul, Gülümseyin Çekiyorum, Adana Fotoğraf Kulübü, Gifsad, Anafod gibi) iletişim kurarak ilimize getirip ilimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile tabii güzelliklerini tanıtarak fotoğraf çekimlerine eşlik ediyoruz. Bu kültürel etkinliği yaparken hiçbir proje desteği veya kurum desteği almadık. Tamamen gönüllülük esasına göre ilimizin tanıtımını yapıyoruz.

Tüm masrafları yeme- içime, seyahat ve konaklama ücretlerini gelen gruplar kendileri karşılıyorlar. Yaptığımız bu tanıtım faaliyetleri sonucunda gelen fotoğrafçı misafirlerimiz çok mutlu bir şekilde ve olumlu izlenimler edinerek ilimizden ayrılıyorlar. Bu kapsamda ilimizin tanıtım faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Yılda en az 4 ile 5 fotoğraf kulübünün ilimize gelmesini hedeflemekteyiz ifadelerini kullandı. Muşa ilk defa geldiklerini ve buranın insanı tarafından çok sıcak karşılandıklarını ifade eden Safaristanbul Fotoğraf Topluluğu Grup Lideri Ümit Varlı: Biz Safaristanbul Fotoğraf Topluluğu olarak Van ve Akdamar`dan öteye yani Muş`a gelmemiştik. Muş`taki dernek ile iletişime geçerek ilk defa geldik. Burada insanlar bizi çok sıcak karşıladı ve hiç beklemediğimiz güzelliklerle karşılaştık. Gelecek yıl daha fazla bir kafile ile Muş`a geleceğiz. Buraların tanıtılması lazım ve görülmesi gerekiyor açıklamasında bulundu. Muş genelinde yaptıkları fotoğraf çekimlerini tamamlayan fotoğraf sanatçıları, İstanbula döndü.

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar