Muş Lalesi ekonomiye kazandırılacak

Berce Tarımı Geliştiren İşletmeler Müdürlüğünce Muşta yetişen lalelerin ekonomiye kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Muş Ovasında doğal olarak yetişen ve havaların ısınmasıyla birlikte ortaya muhteşem görüntülerin çıkmasını sağlayan laleler, kar kütlelerinin arasında kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Berce Tarımı Geliştiren İşletmeler Müdürlüğü Genetik Mühendisi Ümit Öre, yaptığı açıklamada, lalelerin şeker pancarının yanında gelir getirici önemli ürünlerden biri olacağını belirterek, kentin bu konuda üretim merkezi olabileceğini aktardı. Dünya lale üretiminin yüzde 80inin Hollandada gerçekleştirildiğini, Türkiyede ise sadece Konyada 400 dekarlık alanda üretimin yapıldığını kaydeden Üre, temel amaçlarının Muş ovasını da lalecilik sektörüne açıp çiftçilere yeni bir ekonomik alan yaratmak olduğunu bildirdi. Muşta yetişen lalenin türünün korunması ve farklı lale çeşitlerinin adaptasyonu üzerine bir proje yürüttüklerini ifade eden Öre, şunları söyledi: Bu proje kapsamında birinci ayak olarak Muştaki lalenin yok olmaya yüz tütmüş türünün korunması ve çoğaltılması ayağıdır.

Lalenin genetik materyali yok olmaması için kısa zamanda ve hızlı bir şekilde hastalıktan ari olarak çoğaltılmasının protokolünü oluşturmak üzerine projemiz var. Onun dışında ayrıca Konyadaki özel bir firmadan aldığımız 9 farklı lale çeşidinin Muş ovası koşullarına adaptasyonu, Muşta lalecilik yetiştiriciliğinin geliştirilmesi üzerine deneme parselleri oluşturduk. Bu bağlamda önemli sonuçlar elde ettik. İnşallah projemiz tamamlandığında bilim dünyasıyla paylaşacağız dedi.

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar