Muş 1071 ovayı renklendiriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ‘Muş 1071´ ismiyle tescillenen Muş Lalesi, yeşil Muş Ovası´nı kırmızıya bürümeye başladı.

Birbirinden güzel renklerin ilkbaharla birlikte hayat bulmaya başladığı Muş Ovası´nda Muş Lalesi filizlenmeye başladı. Her yıl Nisan, Mayıs aylarında ovayı kırmızıya bürüyen ve ömrü çok kısa olan Muş Lalesi, bu yılda görsel bir şölen sunuyor.

Namı bütün dünya tarafından duyulan Muş Lalesi, bu görselliği ve ilimize özgü endemik yapısı itibariyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´na bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılı Aralık ayında tescillenmişti. ‘Muş 1071´ ismi ile resmi, statü kazanan Muş Lalesi, ekonomik yönden bir getirisi olmasa da doğal güzelliği açısından ilkbahara ayrı bir renk katıyor. Üniversite ve enstitüler tarafından yapılacak çalışmalar sonucunda belki de ilimiz ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacak olan Muş Lalesi, artık tescilli bir ürün olduğu için aynı özelliğe sahip farklı lalelerle aynı isimde anılmayacak. Muş 1071 ismiyle kendine has bir isim kazanan Muş Lalesi, ilimizden ilk defa bir ürünün tescillenmiş olmasıyla da artık ayrı bir önem taşıyor.

Muş Ovası Gazetesi

Benzer Yazılar