Lale Muş`un sembolüdür

Berce Tarım İşletmeleri tarlalarını yeşeren Muş Lalesi’ni inceleyen Vali Ali Çınar, lale festivalinin yeniden düzenlenebileceği yönünde sinyaller verdi.

Vali Ali Çınar lale tarlalarında incelemelerde bulundu. Her yıl Nisan ayının son günleri ile Mayıs ayının ilk haftası yeşeren ve ömrü tahminen 15 gün olan lalelerin bu yıl yağışlardan dolayı az çıkması ziyaretçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Berce Tarım İşletmesi’nin resmi açılış törenine katılan Vali Ali Çınar, daha sonra tarlalardaki laleleri inceledi. Vali Çınar’a Belediye Başkanı Necmettin Dede, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin, Ağır Ceza Reisi Başkanı Beytullah Bektaş, kamu kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de eşlik etti. Protokol üyeleri lale tarlasında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha önce lala festivalinin düzenlendiğini ve lalelerin ekonomik olarak kente kazanç sağlaması için ne tür çalışmaların yapılabileceği yönündeki soruları yanıtlayan Vali Ali Çınar, henüz göreve yeni başladığını ve ilerleyen süre içerisinde festival yapılabileceğini söyledi.

Lalenin Muş’un sembolü olduğunu ifade eden Vali Çınar, “Lalelerin açıldığı alanları görmek istedik. Şu anda bulunduğumuz alanda hem baharı simgeleyen laleler hem de aynı zamanda dağlarımızda kar var. Muş’un ne kadar güzel bir coğrafyaya iklime sahip olduğunu, bu güzel coğrafya ile iklimin güzel insanlar tarafından oluşturulduğunu bizzat burada görüyor, şahit oluyoruz” dedi.

Vali Çınar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tabi lale Muş’umuz için sembol bir bitki. Bunun üzerinde gerek üniversiteler gerek araştırma kuruluşlarına İl Tarım Müdürlüğümüz ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) uzmanları ile birlikte bir çalışma başlatacağız. Aynı zamanda Ticaret Odamızın da desteği ile Muş lalesini tescil etmek istiyoruz. Bunun için belli bir süreç lazım. Burada bir birimize destek olarak bunu da gerçekleştirmek istiyoruz. Tabi Lale adına daha önce festivaller düzenlenmiş. Fakat biz yeni 4 ay oldu göreve başlayalı ve ilk defa sizlerle beraber laleyi alanda açmış olarak görüyoruz. Önümüzde ki yıllarda neden olmasın? İnşallah lale adına festivaller düzenlenecek kadar narin bir çiçek. Neden festivaller düzenlenmesin”.

Muş`un Sesi Gazetesi

Benzer Yazılar